Karbon Ayak İzi Hesaplama Yöntemi


Karbon ayak izini hesaplama yöntemleri, bir organizasyon operasyonlarını ve sürelerini türüne bağlı olarak gösterir. Bu makale, karbon ayak izi hesaplama yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

  1. Toplam Emisyonlar Hesaplama Yöntemi

Bu yöntem, bir organizasyonda toplam sera gazı emisyonlarını hesaplamak için kullanılır. Bu yöntemde, bir organizasyonun işleyişine ve kaynaklarına bağlı olarak doğrudan ve yönetilen emisyonları esas alır. Doğrudan emisyonlar, organizasyonun kendi çalıştırma sonucu oluşan emisyonları ifade ederken, tüketilen emisyonlar, organizasyonun satın aldığı mal ve hizmetlerden tüketilen emisyonları ifade eder.

  • Sektör Özelinde Emisyonlar Hesaplama Yöntemi

Bu yöntem, bir sektördeki organizasyonların benzer faaliyetlerinden yararlanmalarından kaynaklanan emisyonları hesaplamak için kullanılır. Bu yöntemde, bir organizasyonun emisyonları, benzer organizasyonların emisyonlarına ilişkin karşılaştırma ölçümleri. Bu yöntem, bir organizasyonun sürdürülebilirliğini diğer organizasyonlarla birleştirmek için kullanılır.

  • Ürün Ömrü Döngüsü Hesaplama Yöntemi

Bu yöntem, bir yaşam ürünü geri dönüşüm yoluyla oluşan emisyonları hesaplamak için kullanılır. Bu yöntemde, bir ürün hammaddelerinin giysilerin, üretim deneyimlerinden, kullanıma kadar tüm kullanım dikkate alınır. Bu yöntem, bir organizasyonun aşırı ısınması için kullanılır.

  • Toplum Bazlı Hesaplama Yöntemi

Bu yöntem, bir organizasyonun işletimi toplum üzerindeki kullanımları hesaplamak için kullanılır. Bu yöntemde, bir organizasyonun yürütülmesi, gerçekleştirilmesi ve sosyal etkilerinin sağlanması açısından hesaplama yöntemi olarak kullanılır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir